zadanie nr 2

2. Miasteczko ruchu drogowego


Lokalizacja

Teren między promenadą a budynkami byłego Gimnazjum w Słupcy

Skrócony opis

MRD–przestrzeń w której można doświadczyć sytuacji, jakie spotykają na drogach rowerzyści. W bezpiecznych warunkach, podczas wesołej zabawy będziemy mogli przekonać się, jak należy zachować się przed przejściem dla pieszych, rondzie,  skrzyżowaniach czy przejeździe kolejowym. Znaki drogowe, sygnalizacja, semafory to atrybuty nauki i zabawy. To doskonałe miejsce do bezpiecznej nauki zasad ruchu.

Opis zadania

Miasteczko Ruchu Drogowego z prawdziwego zdarzenia będzie nieodpłatnym, ogólnodostępnym, pięknie zagospodarowanym terenem (propozycja w załączeniu) dla szkół, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców zarówno z Miasta Słupcy, jak i gości.
Przestrzeń w Miasteczku  zorganizowana będzie tak, że dzieci doświadczą wszystkich sytuacji, z jakimi mogą spotkać się na drogach rowerzyści. W bezpiecznych warunkach, podczas wesołej zabawy będą mogli przekonać się, jak należy się zachować przed przejściem dla pieszych, na rondzie, różnego rodzaju skrzyżowaniach, a nawet przy przejeździe kolejowym. Znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, semafory to atrybuty nauki i zabawy, których tutaj jest całe mnóstwo. To będzie doskonałe miejsce do bezpiecznej nauki zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Jeśli się je łamie, można się przekonać również o tym, że skutki bywają bolesne. Te zdarzają się dość często, bo dzieci tutaj nie tylko będą się uczyć, ale też beztrosko bawić.

Słupczanie kochają jazdę na dwóch kółkach, widać to doskonale na ulicach naszego miasta czy na rowerowych ścieżkach, które powstają w całym regionie. Zamiłowanie i chęć jazdy na rowerze widać przede wszystkim podczas organizowanych rajdów rowerowych. Miasteczko Ruchu Drogowego to potrzeba edukacji nas wszystkich by na drogach i rowerowych szlakach było bezpiecznie. Należy już od najmłodszych lat edukować i wpajać dzieciom zasady ruchu drogowego, a starszym przypominać o zasadach poruszania się po drogach. Najważniejsze jednak są umiejętności praktyczne, a te najmłodsi cykliści będą mogli nabywać na profesjonalnym torze, który pięknie wkomponuje się w przestrzeń miejską (załącznik). Dzieci i młodzież nie tylko będą mogły poznać znaki drogowe, sygnały świetlne czy rodzaje skrzyżowań, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów, dzięki którym dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Co ważne, swoją wiedzę będą mogli zaprezentować w praktyce podczas egzaminów na kartę rowerową, które będą przeprowadzane właśnie na terenie miasteczka ruchu drogowego. To będzie również miejsce dla maluchów, którzy zaczynają swoją przygodę z rowerkiem czy dla rolkarzy. Będzie to miejsce na którym rowerzyści będą mogli poćwiczyć natomiast rodzice, nauczyciele - uczyć dzieci praktycznej jazdy na rowerze. Teren będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, poprzez zastosowanie spadku w chodnikach max 5 %.
Miasto Słupca, dzięki zagospodarowanej przestrzeni pod Miasteczko Ruchu Drogowego zyska na bezpieczeństwie mieszkańców. Będzie to dodatkowy teren zielony z mini infrastrukturą drogową. Miasto zyska dodatkową przestrzeń do aktywnego spędzania czasu wolnego, która zostanie wkomponowana między promenadą a budynkami byłego Gimnazjum w Słupcy. To również dodatkowe miejsce do zabawy, ale tym razem przez edukację.